dodaj do ulubionych   |   strona główna  
 

  |   NOCLEGI   |   INFORMATOR   |   FOTOGALERIA   |   KONTAKT      |

   


Zabytki

"Zabytki Krynicy Morskiej"


Nad północno-wschodnią częścią miejscowość na wysokiej wydmie góruje Latarnia morska, która 1 maja 1895 roku została oddana do użytku. W 1945 roku latarnię zniszczono ładunkiem wybuchowym, a nowa powstała dopiero trzy lata później - była to prowizoryczna konstrukcja na dachu domu wczasowego. W roku 1951 ukończona została budowa nowej latarni morskiej, wzniesionej obok ruin starej budowli. Aktualnie latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Wysokość wieży: 27,00 m
Wysokość światła: 53,00 m n.p.m.
Zasięg światła: 18 Mm (33,336 km)
 Muzeum Stutthof

Szczególnym miejscem jest były obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie. Obecnie znajduje się tam muzeum. Zwiedzającym udostępniono stałe ekspozycji muzealne. Natomiast latem i jeszcze jesienią prezentowane są inne wystawy w ramach współpracy z innymi byłymi obozami.

ul. Muzealna 6,
82-110 Sztutowo
Tel: +48 55 247-83-53
Tel.+48 55 247-83-58,
Fax: +48 55 247-83-58,
www.stutthof.pl


Muzeum Zalewu

Kąty Rybackie uchodzą za kolebkę szkutnictwa Mierzei Wiślanej. To właśnie tutaj znajdował się warsztat szkutniczy. Trzy lata temu w porcie nad zalewem zorganizowano Muzeum Zalewu Wiślanego. Do stałej ekspozycji należy oryginalny warsztat szkutniczy. Wystawa pochodzi sprzed II wojny światowej. Dodatkowo w tym roku udostępniono wystawę dotyczącą rybołówstwa na Zalewie Wiślanym oraz zbiór muszli z mórz pozaeuropejskich.

Kąty Rybackie, ul. Rybacka 64
82-110 Sztutowo
tel. +48 55 247 87 77


Muzeum Bursztynnictwa w Jantarze

Turystom odpoczywającym na Mierzei Wiślanej pracownicy Szkoły Podstawowej w Jantarze proponują historyczną atrakcję. Przy placówce działa Muzeum Bursztynnictwa. Można w nim obejrzeć unikatowe wyroby z bursztynu, ryciny, oryginalne mapy oraz stare fotografie. W czterech pomieszczeniach ulokowano materiały związane z historią miejscowości, wystawę fotograficzną pt. „Ludzie morza - wczoraj i dziś” oraz dokumenty i stare zdjęcia o szkole w Jantarze. Znajduje się tu także sala bursztynnictwa i wspomnienia po poławianiu bursztynu.
Zwiedzanie po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym


Rezerwat "Mewia Łacha"
Utworzony w 1991 w Mikoszewie (gmina Stegna) na powierzchni 131,5 ha, w celu ochrony kolonii lęgowych rybitwy zwyczajnej, białoczelnej, czubatej i popielatej. Występują tu także: czapla siwa, bocian czarny, żuraw, mewy, kolonie ptaków siewkowych i blaszkodziobych, które można tu spotkać w okresie ich wiosennych i jesiennych przelotów.


Rezerwat buków

Położony jest ok. 0,8 km na południe od drogi Przebrno-Krynica Morska. Utworzony został w 1962 roku w Przebrnie na powierzchni 7 ha w celu ochrony naturalnego drzewostanu 150-letniego buka. Prócz buków w rezerwacie występuje sosna, świerk, garb, olcha czarna, a z drzew sztucznie wprowadzonych sosna wejmutka i modrzew europejski. W poszyciu leśnym spotkać można jarzębinę, kruszynę, brzozę brodawkowatą i omszoną.


Wydma Wielbłądzi Garb (48,5 m. n.p.m.)

Wielbłądzi Garb (48,5 m n. p. m) to najwyższe wzniesienie na Mierzei Wiślanej, z którego roztacza się wspaniały widok na wody Bałtyku, Zalew Wiślany oraz Wysoczyznę Elbląską. Dodatkowo jest to najwyższa stała wydma w Europie. Wielbłądzi Garb znajduje się na północno - wschodnim krańcu Krynicy Morskiej, tuż przy żółtym szlaku. Udając się z Krynicy w kierunku Piasków ulicą Gdańską, skręcamy w prawo wraz ze szlakiami, w stronę Zalewu Wiślanego, którego brzegiem przemierzamy kilkaset metrów. Następnie wspinamy się w górę, a czarny szlak rowerowy wskazuje drogę na szczyt.


Rezerwat kormoranów w Katach Rybackich

W Kątach Rybackich na Mierzei Wiślanej znajduje się najbardziej znany w Europie rezerwat kormoranów. Zarejestrowany w 1957 roku. Zajmuje obszar 11 ha. Na jego powierzchni porasta starodrzew sosnowy w wieku 100-160 lat. Kormorany zakładają gniazda na wierzchołkach drzew. Szacuje się, że tę ostoję zamieszkuje 30.000 ptaków. Kormorany są bardzo żarłoczne. Żerują głównie na Zalewie. Jeden ptak, dziennie zjada około pół kilograma ryb. Z tego powodu były tępione przez rybaków. Drzewa na których zakładają gniazda po pewnym czasie stają się białe od odchodów i obumierają. Kolonie ptaków pozostawiając po sobie księżycowy krajobraz przenoszą się w inne partie lasu


Kościół w Stegnie

Kościół z prezbiterium ceglanym i nawą konstrukcji szachulcowej, zbudowany w latach 1681-83, restaurowany w latach 1934-35; salowy, z wieżą frontową. W kościele znajdują się unikalne na skalę światową podwieszone do stropu malowidła na płótnie oraz zabytkowe organy. Na nich, w sezonie wakacyjnym, koncertują artyści z całego świata podczas Festiwalu Organowego.


Krynica Morska jest najmniejszą gminą w Polsce i jako jedyna w Polsce posiada ulicę Teleexpressu.